80_Dariusz_Szczepura.png

Higiena w dobie Coronavirusa

 

Szanowni Państwo,

 

Od ponad roku branża HoReCa jest jedną z tych, które pandemia dotknęła najmocniej. Kolejne terminy „odmrażania” gospodarki dotyczyły wielu gałęzi, niestety nie obejmowały restauracji, hoteli, sal bankietowych. Zmieniliście Państwo wiele w swoich lokalach, jednak rok zamknięcia odmieni znacznie postrzeganie obiektów gastronomicznych, zachowanie w nich gości, postępowanie personelu.

 

Niezależnie od tego, czy prowadzicie Państwo małą restaurację, dom weselny czy jesteście operatorami dużej kantyny, Wasi goście będą oczekiwać, iż posiłek w Waszym lokalu, będzie nie tylko smaczny ale też higienicznie bezpieczny.  Przeszkoliliście swoich pracowników w kwestiach dezynfekcji rąk, noszenia maseczek, bezpiecznych odległości, zasad higieny wynikających z HACCP. Jednak to nie wszystko - rygorystyczne zasady higieny dotyczą też zmywalni, miejsca często „zapomnianego” lub niedoinwestowanego w lokalu. A może to właśnie w zmywalni zaczyna się najwyższy standard higieny?

MEIKO wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, odpowiadając na liczne pytania oraz pragnąc pomóc w jak najszybszym powrocie do „normalności”, opracowywało liczne „koncepty higieniczne” w oparciu o najnowsze technologie profesjonalnego zmywania oraz godny zaufania, szybki i dostępny serwis.

 

Mamy nadzieję, że poniższe informacje pomogą Państwu jeszcze dokładniej zapoznać się z obecnymi trendami higienicznymi, dostarczą dodatkowej wiedzy na temat koronawirusa i jego deaktywacji, pozwolą Państwu i Waszym gościom czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo odwiedzając Wasze lokale.

 

Higieniczne aspekty technologii mycia MEIKO

 

 

Co sprawia, że najnowocześniejsza technologia mycia lub mycia i dezynfekcji MEIKO daje Państwu pewność, iż Wasze naczynia są higienicznie czyste? To aż 22 cechy!
Aby się z nimi zapoznać zapraszamy na naszą stronę:  22 Specjalne Cechy Zmywarek MEIKO

 

Procesy mycia w zmywarkach MEIKO zapewniają usunięcie koronawirusa

 

 

"Zmywarki MEIKO są w stanie umyć naczynia i sztućce w taki sposób, iż bez wahania można je ponownie wykorzystać, nawet jeśli wcześniej były używane przez osoby zarażone lub chore" mówi Dr med. Friedrich von Rheinbaben.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną opinią wirusologiczną na stronach:

Drodzy Państwo – reasumując – kiedy Wy zajmiecie się gośćmi, mu zajmiemy się higieną!

 

Mamy nadzieję, że powyższe informacje będą pomocne w naszej „nowej rzeczywistości”.
Jeśli będziecie mieli Państwo pytania zapraszamy do kontaktu: info@meiko.pl