77_foto.png

Kuchnia roślinna - chwilowa moda, czy trwałe zmiany na rynku gastronomicznym?

 

Rynek produktów roślinnych w Polsce sukcesywnie rośnie. Polacy coraz chętniej i częściej sięgają po wegańskie i wegetariańskie alternatywy dla mięsa i nabiału, próbują bezmięsnych dań w restauracjach lub zamawiają roślinne diety pudełkowe. Główną pobudką dla której polscy konsumenci dokonują takich zmian w swoich wyborach jest chęć zadbania o swoje zdrowie. Płynąc razem z nurtem rosnącej popularności wyrobów bezmięsnych, w ramach marki Cultured Foods oprócz zamienników mięsa stworzyliśmy roślinną alternatywę dla jajka przeznaczoną do pieczenia i gotowania.

Statystyki dotyczące rynku produktów roślinnych w Polsce i na świecie od kilku lat notują regularne wzrosty. Już w kwietniu 2019 roku aż 43% Polaków deklarowało, że nie je lub ogranicza spożycie mięsa. Wśród osób, które w tamtym czasie spożywały produkty odzwierzęce aż 38,5% deklarowało zmniejszenie ilości spożywanego mięsa w porównaniu do poprzedniego roku. Dane dotyczące preferencji konsumentów są jednoznaczne i zaczynają być dostrzegane zarówno przez producentów jak i przez największe sieci handlowe. Flagowym przykładem jest tutaj Wielka Brytania, w której w 2019 roku co czwarty produkt wchodzący na rynek był produktem w 100% wegańskim. W powyższych raportach rynek produktów bez składników pochodzenia zwierzęcego w Europie był wyceniany na 1,2 mld EUR.

Niezaprzeczalny trend jest wyczuwalny również w gastronomii. Na mapie Polski pojawia się coraz więcej 100% wegańskich restauracji, a punkty z tradycyjną kuchnią oferują coraz więcej roślinnych opcji w menu. Polskie wegańskie restauracje są jednymi z lepiej ocenianych w Europie, a Warszawa występuje na szóstym miejscu światowego rankingu miast najbardziej przyjaznych weganom tworzonym przez serwis HappyCow. Liczba firm cateringowych oferujących wegańskie diety pudełkowe również stale rośnie, a roślinna dieta w ofercie cateringu jest w 2021 roku raczej standardem, niż wyjątkiem. Chcąc włączyć się w ten trend występujący na rynku gastronomicznym, w ramach marki Cultured Foods postanowiliśmy rozszerzyć swoją ofertę o produkty skierowane właśnie do rynku Horeca.

Flagowym produktem Cultured Foods jest vEGGs, czyli wegański zamiennik jajka do pieczenia i gotowania. vEGGs są zgodne z kulturą marki - są w 100% wegańskie, stworzone z naturalnych składników, bez glutenu i łatwe w przygotowaniu. Poza tymi wartościami szczególnie istotnym elementem w przypadku vEGGs jest cena. Cena wegańskiego odpowiednika jednego jajka to koszt rzędu 18 groszy - jest to mniej niż cena jednego kurzego jajka z chowu klatkowego. Innym produktem, który wyróżnia naszą firmę na rynku jest alternatywa dla mięsa bez zawartości soi - LET’s MEAT. Cieszy się ona popularnością szczególnie wśród tych konsumentów, u których zawartość soi w produktach budzi obiekcje. Nasze alternatywy jajek i mięsa nie muszą być przechowywane w lodówce, co wydłuża ich żywotność w każdej gastronomicznej kuchni. Jako Cultured Foods wierzymy, że zmiany na rynku będą trwałe a świadomość konsumentów będzie coraz bardziej wzrastała.

Barbara McWhorter, założycielka Cultured Foods.