71_zdjęcie.png

Firma Greek Trade - podsumowanie roku

 

Rok 2020 r. dla wielu z nas nie należał do najłatwiejszych. Niespodziewane nadejście pandemii zmusiło wiele firm na całym świecie do porzucenia swoich planów, szukania nowych rozwiązań i dostosowania się do dynamicznych zmian na rynku. Skutki pandemii wciąż dotykają branżę spożywczą.

Greek Trade jest znanym producentem, dystrybutorem i importerem produktów z branży spożywczej oraz właścicielem takich marek jak m.in. Helcom, Helcom Naturalnie, Biooaza, Athina i 4Tea, Bite The World. Produkty pod tymi szyldami można znaleźć na półkach w wielu sieciach handlowych, w hurtowniach z obszaru HORECA, a także w cukierniach i piekarniach. Są to m.in. warzywa i owoce konserwowe, owoce prażone, owoce w żelu, masa makowa, kokosowa, chałwowa, nadzienia do ciast, pasty warzywne, owocowe i inne. Dzięki dywersyfikacji działalności Greek Trade obroniła swoją pozycję na rynku polskim i europejskim. 

W minionym roku to właśnie pandemia była główną zmienną, która wpływała na decyzje podejmowane także w Greek Trade. Największych zmian dokonaliśmy pod koniec pierwszego oraz w drugim kwartale. Zamknięcie gastronomii w znaczący sposób wpłynęło na dział firmy obsługujący obszar HORECA – mówi Katarzyna Klimczak Dyrektor Handlowy Greek Trade. Efektem tego była intensyfikacja działań w przestrzeni wirtualnej. Były to spotkania online, koncentracja na sprzedaży internetowej oraz owocna współpraca z nowo powstającymi e-sklepami branży gastronomicznej i cukierniczej.

Zmieniła się również specyfika zamówień które, choć składane częściej, dotyczyły mniejszej ilości produktów. Greek Trade dystrybuuje produkty z dłuższym terminem przydatności do spożycia, a także zaopatruje zakłady przetwórstwa i hurtownie, dlatego zamknięcie branży gastronomicznej nie było aż tak bardzo odczuwalne.

Kolejne działania, jakie podjęliśmy w Greek Trade w 2020 r., to rozwinięcie współpracy z sieciami oraz dodanie nowych produktów na półki. Z pewnością jedną z ciekawszych propozycji jest wprowadzenie na rynek nowej marki Bite The World. To zupy, przystawki i sosy inspirowane kuchniami z różnych stron świata. W czasach pandemii, gdy dalsze podróże są wręcz niemożliwe, kulinarne wycieczki z Greek Trade, bez wychodzenia z domu mogą stać się ciekawą alternatywą dla wielu smakoszy. Z nadzieją spoglądamy na nowy rok, śledzimy nowe trendy i przystosowujemy się do nich, podsumowuje Katarzyna Klimczak.