55_GeorgeCristescu.jpg

Od resortów po pięciogwiazdkowe hotele przy lotnisku

Od resortów po pięciogwiazdkowe hotele przy lotnisku - Gastronomia w Polskim Holdingu Hotelowym, lidera na rynku hotelarskim w Polsce.

Polski Holding Hotelowy to obecnie lider na rynku hotelarskim w Polsce.  W PHH znajduje się łącznie 27 obiektów, co czyni go drugą największą spółką hotelową w kraju i pierwszą z wyłącznie polskim kapitałem. Obecnie w portfolio Polskiego Holdingu Hotelowego znajdują się hotele o bardzo zróżnicowanym standardzie zarówno pod względem gwiazdek hotelowych jak i profilu gościa. Jako doświadczony hotelarz wiem, że restauracja jest jednym z najważniejszych miejsc w hotelu, zarówno dla gości indywidualnych jak i biznesowych. W zależności od danego regionu i od potencjalnego gościa, każda z restauracji w naszych hotelach jest odpowiednio przygotowana, aby sprostać najbardziej wymagającym gustom. Od naszych śniadań zaczyna się dobry dzień naszych gości.

Idealnym tego przykładem są nasze hotele w Warszawie zlokalizowane przy lotnisku Chopina: Renaissance Warsaw Airport Hotel oraz Courtyard by Marriott Warsaw Airport. W przypadku tych obiektów wykorzystujemy w pełni ich potencjał gastronomiczny. Ze względu na lokalizację udaje nam się zatrzymać gości w hotelu, zwłaszcza w porze wieczornej. Nasze restauracje są często zapełnione przez gości indywidualnych. W przypadku obu hoteli bardzo dobrze sprzedają się również konferencje, a co za tym idzie goście korzystają z usług cateringowych naszych obiektów oraz bufetów lunchowych. 

Perełką gastronomii PHH jest restauracja Challenge ’32 w hotelu Renaissance Warsaw Airport, serwująca dania kuchni polskiej w nowoczesnym wydaniu. Dzięki doskonałej kuchni autorstwa szefa kuchni - Andrzeja Bryka restauracja przyciąga nie tylko gości, którzy nocują w hotelu ale również tych podróżujących oraz klientów biznesowych z okolicznych firm, znajdujących się w niedalekiej odległości od restauracji. Goście chętnie wybierają restaurację na lunch lub na kolację.

Hotele znajdujące się w grupie Polskiego Holdingu Hotelowego to nie tylko hotele biznesowe ale również obiekty znajdujące się w miejscowościach turystycznych m. in. w  Gdańsku, Międzyzdrojach, czy na Półwyspie Helskim. Bardzo dobrym przykładem funkcjonującej z sukcesem restauracji jest Bistro Burta. Bistro działa bardzo dobrze jako niezależny punkt gastronomiczny na Półwyspie Helskim, który promuje się własnymi kanałami marketingowymi i przyciąga turystów także spoza Best Western Hotel Jurata.

Ciekawym konceptem gastronomicznym wyróżniają się natomiast nasze hotele Moxy, zlokalizowane przy lotniskach w Katowicach i Poznaniu. Tu przez całą dobę serwujemy pożywne flatbready, wytrawne i słodkie placki z różnymi dodatkami . Oczywiście, w menu znajduje się wiele innych pozycji, a także bardzo szeroka selekcja koktajli.

Prężnie rozwijamy też kolejny oddział – Food & Catering Services. Można powiedzieć, że jest to nasz start-up. Już teraz mogę powiedzieć, że wyniki tego oddziału są dosyć optymistyczne. Intensywnie szukamy nowych klientów i partnerów. Od kilku lat naszą główną działalnością było dostarczanie jedzenia do saloników VIP na lotnisku Chopina w Warszawie, gdzie nasza usługa i serwis spotykają się z bardzo wysoką oceną jakości serwowanych produktów. Obecnie intensywnie rozszerzamy nasze usługi cateringowe i sięgamy daleko poza lotnisko, traktując każdego z naszych odbiorców jak gościa VIP.

PHH to spółka w 100 proc. z kapitałem państwowym, której celem jest nowoczesne zarządzanie obiektami hotelowymi należącymi do Skarbu Państwa. Wśród naszych hoteli są obiekty bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem wielkości jak i lokalizacji. Odbiorcy usług naszych hoteli, a co za tym idzie naszej gastronomii, są bardzo różni – ale każdego z nich staramy się jak najlepiej ugościć i sprawić, by jego podróż upłynęła smacznie i zdrowo.

 

Gheorghe Marian Cristescu
Prezes Zarządu Polskiego Holdingu Hotelowego Sp. z o.o., Prezes AMW Hotele Sp. z o.o.

Gheorghe Marian Cristescu rozpoczął swoją przygodę z hotelarstwem ponad 20 lat temu. Doświadczenie zawodowe zdobywał w polskich oraz międzynarodowych sieciach hotelarskich: Radisson, Accor Hotels, Best Western.
Od kwietnia 2016 r. do stycznia 2019 r. pełnił funkcję Prezesa Zarządu Chopin Airport Development. Od stycznia 2019 r. G. M. Cristescu objął stanowisko Prezesa Zarządu Polskiego Holdingu Hotelowego (PHH), którego celem jest konsolidacja zarządzania obiektami hotelowymi, należącymi do Skarbu Państwa. W portfelu PHH znajduje się obecnie 27 obiektów hotelowych.
Gheorghe Marian Cristescu od  września 2017 r. pełni funkcję przewodniczącego Społecznej Rady Turystyki przy Ministrze Sportu i Turystyki. Został m. in. laureatem nagrody specjalnej „Człowiek Roku 2018” przyznawanej przez miesięcznik „Hotelarz”.