54_AndrzejczykRobert.jpg

„Rozsmakuj się w Polsce”, czyli jak kulinaria przyciągają turystów do Polski?

„Rozsmakuj się w Polsce”, czyli jak kulinaria przyciągają turystów do Polski?

W ostatnich latach obserwujemy ogromne zainteresowanie nowymi konceptami kulinarnymi, powstawaniem restauracji, oferujących potrawy kuchni wegetariańskiej czy wegańskiej, promujących  naturalne, zdrowe i świeże produkty z upraw ekologicznych. Motorem napędowym gastronomii jest  także „fine dining”, oparty na nowych technikach przygotowywania posiłków, elegancji, nietypowym łączeniu smaków i kreatywności szefów kuchni. Jesteśmy dumni, że wielu z nich zdobywa  w tej dziedzinie międzynarodowe uznanie lub pracuje w renomowanych restauracjach na całym świecie. Gastronomia w Polsce nabrała przyspieszenia. Stała się odważna i nowoczesna. Polska kuchnia ze względu na uwarunkowania historyczne i kulturowe, jest bardzo zróżnicowana, ale ma wiele do zaoferowania. Kształtowały ją nie tylko rodzime zwyczaje, lecz także tradycje stołu mniejszości zamieszkujących w przeszłości nasze ziemie. Smak potraw w dużym stopniu wynika z naturalnych składników, charakterystycznych dla danego regionu. Ta różnorodność jest niezwykłym atutem naszego kraju także w branży turystycznej. Wykorzystanie w turystyce kuchni regionalnej i produktów tradycyjnych jako elementu narodowego dziedzictwa kulinarnego, jest szansą dla Polski na wyróżnienie się od innych krajów europejskich. Polska Organizacja Turystyczna postanowiła wykorzystać ten potencjał i przeprowadziła innowacyjną kampanię kulinarną, w której wykorzystała nowoczesne narzędzia internetowe. Kampania „Rozsmakuj się w Polsce” prowadzona została w 2019 w sposób dwutorowy. Cześć działań miała spełnić cel wizerunkowy, a część cel sprzedażowy. W ramach kampanii promowaliśmy miasta, które dysponują ofertą gastronomiczną dopasowaną do potrzeb turysty zagranicznego, dogodnymi połączeniami oraz zdobyły nagrody i wyróżnienia w dziedzinie kulinarnej. Te warunki spełniły: Kraków, Warszawa, Poznań, Łódź, Trójmiasto, Wrocław oraz aglomeracja śląsko-dąbrowska.

Działania realizowane były na pięciu rynkach: niemieckim, brytyjskim, szwedzkim, norweskim  i rosyjskim. Wspólnie z regionami, na narodowym portalu turystycznym polska.travel i jego odpowiednich wersjach językowych, przygotowaliśmy strony dedykowane wyżej wymienionym miastom. Kampanię sprzedażową natomiast przeprowadziliśmy głównie w portalach bookingowych i okołobookingowych. Turystów, którzy zainteresowani byli wyjazdem do Czech lub Węgier, zachęcaliśmy do przyjazdu do Polski. Komunikaty wyświetlane w reklamach dostosowane był do turystów z danego rynku: „Poland. Spice up your travel!” i „So schmeckt Polen” to tylko dwa z nich.

Wyniki kampanii przerosły nasze oczekiwania. Dzięki nowoczesnej formie promocji udało się sprzedać ponad 7 tys. biletów lotniczych do Polski, a wskaźnik ROI (return on investment) wyniósł aż 26. Oznacza to, że każda wydana złotówka na kampanię zwróciła się 26 razy. Zachęceni tym wynikiem będziemy nadal wykorzystywać turystykę kulinarną do promocji Polski jako atrakcyjnego kierunku turystycznego. Widzimy potrzebę promowania Polski w oparciu o pasje. Takie tendencje w marketingu turystycznym przejawiają także inne państwa europejskiej. Wiele osób wybiera kierunek podróży w oparciu o zainteresowania – jednym z nich może być zamiłowanie do kuchni. Polska ma w tym aspekcie bardzo dużo do zaoferowania – i to nie tylko w przypadku samych potraw, lecz także produktów turystycznych opartych na kulinariach. Zachęcam wszystkich do zwiedzania naszego kraju poprzez smaki i poznawanie regionalnego dziedzictwa kulinarnego.

Robert Andrzejczyk
Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej