52_bruba_resized.jpg

Pokolenie Millennialsów w pracy, czyli jak wykorzystać ich potencjał?

Z przyczyn naturalnych odsetek kadry z pokolenia „Y” w całkowitym zatrudnieniu systematycznie rośnie. Jak spojrzymy na gastronomię, to w niektórych przypadkach przeszło 90% osób zatrudnionych w danej firmie to osoby urodzone w latach 80 i 90-tych. Jak się odnaleźć w tym trudnym rynku pracy?

Przede wszystkim zrozum różnice dzielące pokolenia . Dzięki zapoznaniu się z ich charakterystyką zaczynamy akceptować zachowania, które dotychczas były niedopuszczalne.

Postaw na rozmowę. Już teraz zaplanuj 30% swojego kalendarza,  gdzie wyłączysz telefon i będziesz do dyspozycji swoich podopiecznych. Rozmowa w cztery oczy, na tematy nie tylko biznesowe pozwoli ci stworzyć prawdziwy team w pracy.

Pamiętaj, że Millennials wychował się w erze nowoczesnej technologii. Dla niego instrukcja napisana na papierze, to już za mało. Wielu naszych klientów wprowadziło prywatny „Gastro YouTube”, gdzie zamieszczają filmiki instruktarzowe z większości działań, które albo były źle wykonywane, albo stanowiły wyzwanie we wdrożeniu. Nagranie wzorca z nastawieniem na szczegóły zdecydowanie przyspieszyło proces przyuczenia nowej osoby, czy zaoszczędziło nerwów osobie zarządzającej.

Pokolenie „Y” musi dostać materiały do nauki i być z nich regularnie egzaminowana. Przestrzegają tyko te procedury, które są kontrolowane na bieżąco, w przeciwnym razie je ignorują. Wprowadź karty techniczne dań przynajmniej dla pozycji, które w macierzy BCG są „gwiazdami” czy „dojnymi krowami”, następnie rób regularne odprawy ze scenkami, aby wdrożyć zdobytą wiedzę.

Musisz być ich wzorem, który cały czas się rozwija, ponieważ tylko takiego zwierzchnika zaakceptuje Millennials.

Stwórz innowacyjne ogłoszenie o pracę i zamieszczaj je w mediach, gdzie przebywają Twoi potencjalni pracownicy.

Zatrudniasz, a po 2 tygodniach odchodzą z pracy? Idealne ku temu jest wprowadzenie stanowiskowego planu działania, który daje niesamowite efekty przy wdrażaniu pracowników. Nie chodzi tu tylko o osoby bez doświadczenia, ale również przyzwyczajone do innych standardów z poprzednich miejsc pracy. Konkrety plan, rozpisany na każdy dzień z zaznaczeniem osoby wdrażającej oraz z miejscem na ocenę poszczególnych działań zdecydowanie pomoże Twojemu biznesowi.

Innowacyjny system prowizyjno-motywacyjny, który z jednej strony będzie nastawiony na „wąskie gardła”, czyli elementy, które nie działają, bądź mogłyby działać lepiej, a z drugiej strony szanse dla firmy, np. większa ilość pozytywnych opinii w Internecie, sprzedawanie wysokomarżowych dań z niskim food costem, czy wzrost średniego checka na gościa.

Powyższe tematy to tylko wierzchołek góry lodowej. Temat jest niezwykle ciekawy i konieczny do zagłębienia, jeżeli chcemy być efektywni w naszych działaniach z zespołem. Cześć pokolenia „Y” nie będzie pasować do powyższych przykładów, co jest oczywiste, bo ogrom powyższych zależności wynika z wychowania czy środowiska w jakim przebywaliśmy. Jeżeli chcemy przetrwać i wieść dostatnie życie w przyszłości, należy zgodzić się, że temat pokolenia „Y” dotyczy ogromnej liczby osób w teraźniejszy rynku pracy i będzie narastał. Konieczne jest dostosowanie, zrozumienie problemu i jej akceptacja przez kadrę zarządzającą.

Paweł Gruba
Właściciel V4B.pl