14_Kulinarny_Talent.jpg

KULINARNY TALENT 2017 wyłoniony!

6 kwietnia 2017 roku, podczas 21. Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro 2017  – najważniejszych i największych targów branży HoReCa, odbyła się 9. edycja konkursu Roberta Sowy „Kulinarny Talent 2017”.

Do walki o miano najlepszego z najlepszych stanęło 12 uczniów szkół gastronomicznych z całej Polski, wyłonionych podczas preselekcji przez Roberta Sowę i mecenasa konkursu – firmę Prymat. Imprezę poprowadził pomysłodawca konkursu Robert Sowa oraz znany i lubiany dziennikarz telewizyjny – Krzysztof Ibisz.

fot._2_R.Sowa_i_K.Ibisz_zdj._AKPA

Mottem przewodnim tegorocznego konkursu, a zarazem składnikami i produktami obowiązkowymi podczas przygotowywaania dań były:

 • filet ze skreia (norweskiego dorsza zimowego) ze skórą
 • przyprawy firmy Prymat
 • produkty użytku domowego marki Stella
 • mrożone warzywa lub owoce Oerlemans
 • 20% śmietanka kulinarna Debic

Uczestnicy konkursu mieli 30 minut na przygotowanie ośmiu porcji dania konkursowego, a ponadto musieli wykazać się kreatywnością, oryginalnością smaku i estetyką podania. Presja czasu i wysokie wymagania jury z całą pewnością nie ułatwiały im zadania.

Finalny efekt oceniały dwa składy jurorskie - jury profesjonalne i degustacyjne.

fot._3_KT_2017_jury_profesjonalne_AKPA

Jury profesjonalne obradowało w składzie:

 • Jerzy Pasikowski - przewodniczący jury, organizator strony merytorycznej i przewodniczący jury większości konkursów kulinarnych w Polsce. Korporacyjny Doradca Kulinarny NESTLÉ;
 • Wiesław Bober - szef kuchni Fabryka Wełny Hotel & SPA w Pabianicach, w której działają dwie restauracje: Przędzalnia oraz pierwsza w Pabianicach autorska restauracja Wzorcownia by Wiesław Bober;
 • Tomasz Purol - szef kuchni w Blow Up Hall 5050 Hotel, zwycięzca Kulinarny Puchar Polski oraz V edycji programu Top Chef, autor książki "Warzywniak - Zapomniane smaki". Juror w konkursach kulinarnych, trener i promotor polskiej kuchni i polskich produktów. Członek Klubu Szefów Kuchni.
 • Patryk Dziamski - szef kuchni w Dziamski Concept Rest, audytor i doradca kulinarny, trener i juror konkursów kulinarnych, współtwórca Transatlantyk Festival, uczestnik znanego programu kulinarnego TOP CHEF Polska, Członek Klub Szefów Kuchni.

Szefowie kuchni oceniali nie tylko walory smakowe i kompozycję dania, ale również aspekty związane z techniką wykonania i organizacją pracy.

fot._4_KT_2017_jury_degustacyjne_zdj.AKPA

W jury degustacyjnym zasiadali:

 • Olga Bończyk – aktorka teatralna i filmowa
 • Katarzyna Cichopek - polska aktorka, tancerka, prezenterka telewizyjna i przede wszystkim spełniona mama dwójki dzieci.
 • Agnieszka Kołodziejska – prezenterka i dziennikarka Radia ZET
 • Marek Sierocki – dziennikarz i publicysta muzyczny, autor książek
 • Marcin Żewłakow – były piłkarz, reprezentant Polski, komentator meczów piłkarskich.
 • Tomasz Dedek – polski aktor teatralny i filmowy
 • Marek Jaszczak - Prezes Zarządu firmy Stella Pack S.A.; prywatnie miłośnik sportów rowerowych i żeglarstwa, znawca wina i smakosz kuchni śródziemnomorskiej.

Po degustacji wszystkich dwunastu propozycji i podsumowaniu ocen wszystkich jurorów okazało się, że werdykt był jednomyślny. Jury profesjonalne i degustacyjne były zgodne w swoich ocenach. Wydawałoby się, że zawód kucharza jest całkowicie zdominowany przez mężczyzn, tymczasem w tegorocznej edycji konkursu wzięło udział wiele kobiet. Sześć z nich dostało się do ścisłego finału, a na podium stanęły dwie najzdolniejsze.

Na najwyższym stopniu podium stanęła Klaudia Kiełkowska z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego w Wodzisławiu Śląskim, której danie (skrei w towarzystwie czarnej soczewicy, fasolki szparagowej, kawioru z malin i ryżowego tiulu) okazało się zdecydowanym numerem jeden.

fot._5_KT_2017_Klaudia_Kielkowska_1miejsce

Drugi był Maksymilian Smółka z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej (danie: skrei/ pietruszka/ melon/ malina/ grejpfrut), a trzecie miejsce zajęła Martyna Łukasik z Zespołu Szkół Technicznych im. Gen. Prof. Kaliskiego w Turku.

fot._6_KT_2017_Maksymilian_Smolka_2_miejsce

fot._7_KT_2017_Martyna_Lukasik_3_miejsce